Powstał z przebudowy lamusa
Barokowo-klasycystyczny pałac w Śladkowie Dużym pochodzi z siedemnastego wieku. Na portalu skarbczyka, znajdującego się w najstarszej części budowli, widnieje data 1681 r. Pałac przypuszczalnie powstał z przebudowy dawnego lamusa. Autorem jego rozbudowy i przebudowy na obiekt klasycystyczny był przypuszczalnie Ferdynand Jan Nax, który piastował stanowisko budowniczego królewskiego w Kielcach.
Jego talentem zachwycał się Stanisław August Poniatowski, wybitny znawca sztuki. który nadał mu tytuł architekta królewskiego. Nax prawdopodobnie około roku 1770 przebudowywał także inny pałac w regionie świętokrzyskim - w Kurozwękach.
Pałac znajduje się przy głównej drodze, więc turyści bardzo łatwo do niego trafią
Jednopiętrowy pałac otaczał XVII-wieczny park krajobrazowy…
który przypuszczalnie jest również wytworem Nexa. Pałac w Śladkowie Dużym wybudowo na planie prostokąta, od przodu z piętrowym, półeliptycznym ryzalitem i tarasem filarowo-arkadowym od strony ogrodu. W części południowo-wschodniej budynek jest podpiwniczony. Budowla ma czterospadowy dach ze świetlikami. Ryzalit na parterze otwiera się trzema arkadami, prowadzącymi do przedsionka i holu, z prowadzącymi krętymi schodami na piętro. Tu znajdował się przedsionek, z którego wchodziło się do eliptycznej sali balowej i sześciobocznego salonu. Natomiast kaplica - najstarsza część pałacu i skarbczyk sklepione kolebką z lunetami umieszczone były w części pólnocno-wschodniej.
Zaniedbany teraz pałacowy ogród był niegdyś zaprojektowany w stylu angielskim
Gościł w nim marszałek Józef Piłsudski
W holu pałacu znajduje się tablica, z której dowiadujemy się, że podczas I wojny światowej w jego progach goszczono samego marszałka Józefa Piłsudskiego.
W pobliżu budowli zachowały się do dzisiaj zabudowania gospodarcza z XIX wieku, dawna kancelaria wójta gminy, stajnia i wozownia.
Od 1989 roku budowla i teren wokół, są własność prywatną.