...z miechami i młotem
W Starej Kuźnicy, w województwie świętokrzyskim, nad rzeką Młynkowską, znajduje się jedyna w Polsce, zachowana w pierwotnej postaci, zabytkowa kuźnia z układem wodnym. Po raz pierwszy wzmiankowano o niej w XVII wieku.
W jej wnętrzu zobaczyć można ogromny młot naciskowy uderzający blisko 60 razy na minutę w olbrzymie kowadło, drewniane miechy skrzynkowe, ręczne nożyce do cięcia blachy, piec i inne narzędzia kowalskie. Tuż przy drewnianym budynku kuźnicy zlokalizowane jest urządzenie spiętrzające wodę i wprawiające w ruch wspomniany młot. W jego skład wchodzą stawidła z drewnianym korytem, doprowadzające wodę do koła wodnego. Kuźnica stanowi obecnie obiekt muzealny.
Młot napędzany kołem wodnym
Napędzana była ona kołem wodnym na rzece Młynkowskiej. W 1860 roku wniesiono w pobliżu wielki piec hutniczy. W latach 80-tych XX wieku uregulowano podmokły teren, z którego woda spływała na koło wodne i w miejscu tym znajduje się teraz zarybiony zbiornik wykorzystywany w celach turystycznych. Kuźnica przestała działać w 1957 roku. Obecnie odrestaurowana, choć znajduje się na terenie województwa świętokrzyskiego, stanowi terenową placówkę Muzeum Techniki w Warszawie. Udostępniana jest zwiedzającym. Kuźnica zachowała swe historyczne rozplanowanie przestrzenne. Zabytkowe przedmioty i urządzenia umieszczone są w drewnianej, krytej gontem szopie, wybudowanej na wzór swojej poprzedniczki. Dla celów poglądowych obiekt jest okresowo uruchamiany.
Technologia sprzed wieków, która zachwyca do dziś.
Więcej informacji tutaj.