Atrakcja turystyczna na tzw. Europejskim Szlaku Cystersów
Koprzywnica to jedno z najstarszych polskich miast. Zna je każdy czytelnik „Krzyżaków", bo postać Jaksy z Koprzywnicy często przewija się na kartach tej książki oraz wielu kronik.
Leżąca w dolinie rzeki Koprzywianki, przepływającej przez świetokrzyskie, swą sławę zyskała dzięki rezydującym tu niegdyś cystersom. Ich opactwo zostało ufundowane w I połowie XIII wieku przez Mikołaja Bogorię w czasach Kazimierza Wielkiego. Historia nie obeszła się z Koprzywnicą zbyt łaskawie, dlatego kościół i zespół budynków poklasztornych nosi ślady licznych przebudowań i remontów dokonywanych zgodnie z założeniami późniejszych stylów architektonicznych.
Wzniesiona z kamiennych ciosów romańska świątynia posiada nadbudowane z cegły gotyckie szczyty oraz dobudowane w okresie baroku: zakrystię, kaplicę, zachodnią fasadę z kruchtą i wieżę sygnaturkę. Bardzo efektownie prezentuje się widoczne w całym kościele sklepienie krzyżowo-żebrowe oraz gotyckie malowidła. Z części klasztornej na szczególną uwagę zasługuje romański kapitularz posiadający sklepienie krzyżowo-żebrowe.
W Koprzywnicy jest wyjątkowy mikroklimat - długie, ciepłe lato i łagodna zima - dlatego można polecić ją każdemu nie tylko miłośnikom zabytków i historii.
Romańska świątynia w Koprzywnicy
Koprzywnickie "bziuki"