Jesteś tutaj:
 

Historyczne miasta i miasteczka Historyczne miasta i miasteczka

Szydłów - perła średniowiecznej urbanistyki

Szydłów - perła średniowiecznej urbanistyki

W XVI wieku nazywane Wielkim Szydłowem (Magna Szydlow). Dawne miasto królewskie i stolica powiatu, centrum dóbr królewskich zwanych starostwem niegrodowym szydłowskim. Jest nazywane niekiedy "polskim Carcassone", a to z powodu świetnie eksponowanego średniowiecznego systemu obronnego złożonego z murów miejskich i bramy miejskiej. Już we wczesnym średniowieczu odgrywało znakomitą, historyczną rolę - za ponowania księcia sandomierskiego Bolesława Wstydliwego funkcjonować miała tutaj siedziba książęca (1255 r.) w formie dworu lub grodu. Ustrój miejski na tzw. "prawie polskim" osada uzyskała przed rokiem 1329, zapewne od księcia Władysława Łokietka, który tego roku przeniósł je na "prawo średzkie". Obecny układ urbanistyczny miasto zawdzięcza kólowi Kazmierzowi Wielkiemu, ale również jego następcy - Ludwikowi Węgierskiemu. Okres świetności miasta to XV stulecie, po nim nastąpił okres pewnej stagnacji związany z długotrwłaym przejęciem dóbr szydłowskich przez ród Kurozwęckich z pobliskich Kurozwęk. Od około połowy XVIII wieku miasto kojarzone jest z lokalnie produkowaną suszoną śliwką, o czym nie tak dawno donosili reporterzy Discovery Polska...oraz śliwowicą....

    Zabytkowe miasto królewskie Szydłów rozłożyło swe zabudowania na cyplu skalnym wyniesionym w obniżeniu terenowym, po wschodniej stronie zakola rzeczki Cieknącej (dopływu rzeki Wschodniej), przy drodze do Staszowa przez Chmielnik i Kurozwęki- Staszów, oraz do Nowej Słupi przez Łagów.

  Zabudowa miasta na Mapie Galicji Zachodniej (1804.). Fragment mapy z książki pt. Późnośredniowieczne zamki na terenie dawnego województwa sandomierskiego, wydanej przez ROBiDZ w Kielcach.

   Nie znamy okoliczności powstania Szydłowa - nie pozwala na to skromny zasób informacji źródłowych jak i zakres prac badawczych przeprowadzonych na terenie miasta. Wedle rozpowszechnianej legendy jego nazwa pochodzi od imienia miejscowego "zbója" Szydły. Skąd wzięło się przypuszczenie, że założyciel osady był wyjętym spod prawa człowiekiem - nie wiadomo dokładniej. Zapewne pierwotnie było ono związane z ludową opowieścią o którejś z szydłowskich jaskiń, i z czasem odniesione do najdawniejszej historii osady... Wiadomo, że w chwili lokacji na prawie średzkim w roku 1329 w miejscu obecnego miasta znajdowała się książęca osada Poszczyna oraz aż dziewięć funkcjonujących w jej otoczeniu karczm. Świadczyć to może o funkcjonowaniu we wczesnym średniowieczu w miejscu obecnego miasta miejsca targowego, obsługującego przebiegające nieopodal trakty handlowe.

 

 
Widok na mury zamkowe i jednocześnie miejskie -  od strony zachodniej. Fot. D. Kalina.

   Mury obronne wybudowano w XIV wieku, mierzą 1080 metrów i mają około 1,8 metra grubości. Kolejnym rozwiązaniem obronnym, utworzonym za panowania króla Kazimierza Wielkiego była fosa, usytuowana wzdłuż południowych murów, której szczątki pozostały do dziś. Mury zachowane są prawie w 60% długości. W latach 1967-1990 wyburzono zabudowę  przylegającą do muru południowego, uzupełniono ubytki murów i prowadzono  prace przy odtworzeniu fragmentu zwalonego w części północnej. Z pierwotnych trzech bram miejskich zachowała się tylko południowa zwana Bramą Krakowską. Wzniesiona została w XIV w., rozbudowana w XVI w., i nadbudowana po 1565 r. attyką renesansową ze strzelnicami i kolistymi wieżyczkami.

Widok na dolinę rzeki Ciekącej. Tędy w średniowieczu prowadziła droga główna na zamek i do miasta. Tu także znajdowała się fabryka prochu działająca w XVI w. Fot. D. Kalina.

   Zabudowa pierzei rynkowych jest kalenicowa - domy są parterowe, murowane, pochodzą z drugiej połowy XIX wieku. Wydaje się, że przed 1914 r. zabudowa była drewniana podcieniowa, podobnie jak w sąsiednim miasteczku Kurozwęki Zniszczenia podczas drugiej wojny światowej sięgnęły 70 % zabudowy. Odbudowana po wojnie dość swobodnie pierzeja wschodnia ma jedną kondygnację z rozczłonkowanym dachami, co dawać ma skojarzenie z wąskimi średniowiecznymi działkami. Część rynku północna odtworzona na większej części długości jako dwukondygnacyjna wyższa, o skromnym wystroju i detalu; pierzeja południowa zachowała postać zabudowy małomiasteczkowej sprzed wojny; Część zachodnia zabudowy rynku mieści m.in. budynek urzędu gminy. Na środku rynku znajduje się budynek przypominający ratusz - niestety, jest to budowla wzniesiona  w latach 50. XX w.

Zabudowa rynku w Szydłowie po dokonanej odbudowie w 1946 r. Fot. D. Kalina.

   Na terenie dzisiejszego Szydłowa wzmiankowany jest w XIII w. dwór książęcy, zaś w 1329 roku dwór wójta. Zapewne dopiero król Kazimierz Wielki wzniósł w Szydłowie zamek królewski. Stanowi on najstarszą część założenia zamkowego - obecnie jego resztki znajdują się w murach sali gimnastycznej szkoły. Dziedziniec zamkowy jest bardzo rozległy jak na zamek średniowieczny - ma on ponad 7000 metrów kwadratowych powierzchni.

Zamek w Szydłowie w XIV wieku. Rekonstrukcja wykonana przez prof. J. Salma, obrazek pochodzi z książki, pt. Leksykon zamków, pod red. J. Salma, L. Kajzera i S. Kołodziejskiego.

   Następca króla Kazimierza, Ludwik Węgierski na terenie zamku wzniósł dwie cylindryczne wieże stojące obok siebie w miejscu obecnego skarbczyka - tędy wówczas poprowadzony był dojazd do zamku. Do  murów obwodowych od zachodu wzniesiony został budynek główny zamku - czyli pałac, albo Dom Wielki. - Zachowany jest w formie tzw. „trwałej ruiny", nazywany powszechnie niesłusznie „salą rycerską". Jego mury zwieńczone są kamiennym krenelażem attyki, co sugeruje że za nim znajdował się dach tzw. pogrążony. Niestety - jest do rekonstrukcja po 1946.  Do ściany południowej dostawiony był ryzalit, w której mieściła się królewska kaplica.

 

Budynek Domu Wielkiego na zamku w Szydłowie. Fot. Archiwum BKS.

   

Detale wystroju Domu Wielkiego. Fot. D. Kalina.

    Kolejną perłą architektury gotyckiej na terenie miasta jest kościół parafialny. Jego początki sięgają zapewne końca XIII w. lub pocz. XIV w. Jako murowany Dom Boży wzniósł go Kazimierz Wielki. Wezwanie kościoła - św. Władysław - wskazuje na imię ojca jego - króla Polski Władysława Łokietka, który szczególniej umiłował Szydłów.

Kościół parafialny pw. św. Władysława. Fot. archwium BKS.

  Kazimierzowi Wielkiemu zaliczyć trzeba budowę parafialnego kościoła pw. św. Władysława ok. 1355 r. Jest to budowla gotycka, murowana z cegły z kamiennymi elementami; ma korpus dwunawowy ze sklepieniem wspartych na dwóch filarach. Całość przykryta jest wysokim dachem pokrytym gontem z sygnaturka barokową. W prezbiterium znajduje się ołtarz główny, późnorenesansowy z początków XVII wieku z obrazem Matki Boskiej Różańcowej. Wzdłuż nawy, od strony północnej dobudowana jest kaplica zw. Babińcem. Gotycki portal główny zawiera wewnątrz mniejszy, renesansowy z drzwiami o gotyckich okuciach. Kościół był  ostatnio restaurowany w latach 40. i 70. XX w. oraz ostatnio.

Kościół św. Władysława  po pracach konserwatorskich prowadzonych w latach ostatnich przez Grzegorza Wiatra. Fot. D. Kalina.

 

   Niezwykle ciekawy jest również budynek szydłowskiej synagogi. Jest to budynek gotycko-renesansowy, murowany, z drewnianą częścią z początku XVI w.  Wzniesiony na planie  czworoboku, oskarpowany, nakryty "pogrążonym" dachem z attyką. Zgodnie z zasadami wznoszenia bożnic żydowskich, podłoga sali mężczyzn jest pogrożona w stosunku do poziomu gruntu "Z głębokości do Ciebie wołam Panie" - czytamy w Księdze Psalmów. W sali tej jest zachowana późnorenesansowa dekoracja stiukową Aron Hakodesz, czyli " święta arka" -  ארון הקודש, w języku herbrajskim. Jest to  szafa ołtarzowa służąca do przechowywania rodału z tekstem Tory. Obecnie w sali tej znajduje się tu ładna kolekcja "judaików", zaś obiekt pełni funkcję Gminnego Ośrodka Kultury.

Szydłowska bożnica. Fot. D. Kalina.

   Niedawno zabytki Szydłowa poddane został gruntownej konserwacji - nowe oblicze otrzymały: kościół parafialny, kościół Trójcy Świętej, mury miejskie, Brama Krakowska oraz płyta rynku. Pomimo tego, że miasto wygląda imponująco, pozostały jeszcze do remontu - zamek królewski i bożnica, Aby sprawdzić jak się prezentują one w rzeczywistości - należy osobiście sprawdzić - korzytstajac z nieustannego zaproszenia ze strony władz gminy Szydłów i jej mieszkańców. Zapraszamy!.

 

Dariusz Kalina

 

 

 

 

 

 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Janusza i Konrada
Wszystkiego najlepszego!