Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w Tarłowie to jedyny obiekt w województwie świętokrzyskim, gdzie spotykamy średniowieczny motyw danse macabre, czyli „tańca śmierci".
W „tańcu śmierci" przedstawiano reprezentantów wszystkich stanów w korowodach z kościotrupem. Miało to przypominać o nieuchronności śmierci i o równości wszystkich warstw społecznych w jej obliczu.
Motyw danse macabre był popularny przede wszystkim w średniowieczu, ale jego popularność powróciła w baroku. Właśnie z tego okresu zachowały się w Polsce nieliczne malowidła lub obrazy tańca śmierci. Jednym z tych unikatowych przykładów jest stiukowa dekoracja nieznanego artysty w kaplicy Pana Jezusa w kościele pw. Świętej Trójcy w Tarłowie (powiat opatowski). Obraz "tańca śmierci" datowany na okres baroku spotykamy jeszcze np. w kościele Bernardynów w Krakowie czy w klasztorze w Kalwarii Pacławskiej.
Warto zobaczyć ten obiekt w barokowym stylu również ze względu na niezwykłe wnętrze oraz fasadę z wolno stojącymi kolumnami pomiędzy którymi umieszczono monumentalne rzeźby. Kościół powstał w II poł. XVII wieku, a w XIX wieku został odbudowany po pożarze. W jednym z grobowców spoczywa fundator świątyni Zbigniew Oleśnicki. Więcej na temat tego zabytkowego obiektu na stronie internetowej gminy Tarłów.
Joanna Majewska
Fot. Urząd Gminy w Tarłowie