Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka" im. dr. Szymona Starkiewicza
ul. dr. Szymona Starkiewicza 1
28-100 Busko-Zdrój
tel. recepcja 41 370 34 00
tel. kancelaria 41 378 40 18, fax 41 378 14 47
e-mail: info@szpitalgorka.pl
www.szpitalgorka.pl
Szpital „Górka" ma ponad 70-letnią tradycję w leczeniu dzieci niepełnosprawnych ruchowo. Budynek placówki jest po gruntownej modernizacji, posiada 4 nowocześnie urządzone oddziały łóżkowe, blok operacyjny, poradnie specjalistyczne oraz bazę rehabilitacyjną wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt, basen rehabilitacyjny i zabiegi balneologiczne. Szpital jest pięknie położony na górze otoczonej parkiem, teren w pełni zagospodarowany dla potrzeb dzieci i młodzieży.
„Górka" jest jednym z najbardziej znanych szpitali dziecięcych w Polsce. Szpital i sanatorium zlokalizowane są w południowej, sanatoryjno-parkowej części znanego świętokrzyskiego uzdrowiska w Busku-Zdroju. Aktualnie placówka specjalizuje sie w leczeniu dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, jak również prowadzi leczenie szpitalne, rehabilitacyjne, operacyjne i ambulatoryjne wielu schorzeń i urazów narządu ruchu w pełnym zakres chirurgii ortopedycznej. W ramach swej działalności szpital współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi i medycznymi w kraju i za granicą. Od października 2007 r. w „Górce" udzielane są również świadczenia dla dorosłych w zakresie ortopedii i rehabilitacji.
Zakres świadczeń stacjonarnych i ambulatoryjnych:
1. Kompleksowe leczenie rehabilitacyjne mózgowego porażenia dziecięcego i pozostałych schorzeń narządu ruchu prowadzone jest indywidualnie dobraną metodą i obejmuje:
- kinezyterapię (ćwiczenia indywidualne i zbiorowe na salach i w basenie rehabilitacyjnym pionizację, naukę chodzenia wspomaganą przyrządami),
- masaże (klasyczny, mechaniczny, podwodny i wirowy),
- balneoterapię (kąpiele w wodach siarczkowych, okłady borowinowe),
- termoterapię (okłady żelowe),
- krioterapię miejscową,
- światłolecznictwo (sollux, solarium, laser),
- elektrolecznictwo (magnetronik oraz prądy: galwaniczny, impulsowy, neofaradyczny, diadynamiczny, interferencyjny, falujący, Kotza, TENS, Traberta, Nemeca),
- terapię zajęciową o różnorodnych formach usprawniania.
W przypadku przykurczów stawów i innych deformacji, uniemożliwiających rehabilitację, szpital stosuje farmakologiczne znoszenie spastyczności (wstrzyknięcia toksyny botulinowej) oraz operacyjne wydłużanie ścięgien.
2. Pełny zakres chirurgii ortopedycznej: operacje skrzywień kręgosłupa, wrodzonego zwichnięcia stawów biodrowych, wrodzonych stóp końsko-szpotawych i płasko-koślawych, stanów po zapaleniach kości, wadliwie wygojonych złamań, korygowanie osi kończyn, wydłużanie i skracanie kości, usuwanie przykurczów stawów, wydłużanie, skracanie i przeszczepianie mięśni. Stosujemy własne techniki operacyjne skracające czas unieruchomienia pooperacyjnego.
3. Leczenie ortopedyczne zachowawcze.
4. Konsultacje ortopedyczne i rehabilitacyjne: diagnostyka, drobne zabiegi ortopedyczne i zabiegi rehabilitacyjne w systemie ambulatoryjnym. Diagnostyka prowadzona jest na nowoczesnych aparatach: RTG, USG, spirometr, analizatory krwi i moczu.
sala operacyjna basen rehabilitacyjny
Współpraca z rodziną – prowadzone jest szkolenie rodziców przygotowujące do kontynuacji postępowania rehabilitacyjnego w domu. Szpital dysponuje własnymi kwaterami do wynajęcia dla rodziców i opiekunów.
Nauka – na terenie szpitala znajduje się Zespół Szkół Specjalnych, w którego skład wchodzą: szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum oraz przedszkole. Kadra pedagogiczna posiada kwalifikacje z zakresu pedagogiki terapeutycznej i pełne przygotowanie do pracy z dziećmi specjalnej troski. W zespole pracuje psycholog i logopeda.
Zapewniana jest opieka wychowawców – w ramach zajęć pozalekcyjnych świadczona jest pomoc w odrabianiu lekcji, prowadzona jest rekreacja w terenie, gry i zabawy w szpitalu, uczestnictwo w imprezach kulturalnych, udostępnienie Internetu.
3 kilometry od szpitala funkcjonuje ośrodek hipoterapii.